Dla projektantów - 508238880 A&Janik Witamy!!

Przejdź do treści

Dla projektantów

Zmiana przepisów dotyczących szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego 03.10.2013

3 października br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

Nowelizacja rozporządzenia wdraża wymóg zawarty w art. 6 dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, polegający na zapewnieniu rozważenia i wzięcia pod uwagę przed rozpoczęciem budowy, o ile są dostępne techniczne, środowiskowe i ekonomiczne możliwości, realizacji wysokoefektywnych systemów alternatywnych.
W nowelizacji tej zmieniony został § 11 ust. 2 pkt 12 rozporządzenia dotyczący zakresu opisu technicznego projektu budowlanego. Dotychczas obowiązek rozpatrzenia wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych dotyczył nowoprojektowanych budynków o powierzchni użytkowej powyżej 1000 m2, a jego zakres nie był szczegółowo zdefiniowany.
Doprecyzowane przepisy natomiast zmieniają tę sytuację, poprzez objęcie przedmiotową analizą wszystkich nowoprojektowanych budynków. Analiza ta ma być sporządzona przez projektanta, na etapie opracowania projektu budowlanego, jako element opisu technicznego, aby wskazać inwestorowi możliwości zastosowania różnych rozwiązań zaopatrzenia budynku w ciepło. Warto mieć na uwadze, że wybór optymalnego rozwiązania będzie należał do inwestora, mając na uwadze aspekt ekonomiczny, techniczny i środowiskowy.

Dodatkowo zostały określone zasady i ramy przeprowadzania tej analizy polegające na porównaniu dwóch systemów zaopatrzenia w energię:
- system konwencjonalny oraz system alternatywny, lub
- system konwencjonalny oraz system hybrydowy, rozumiany jako połączenie systemu konwencjonalnego i alternatywnego.


Powyższe rozwiązanie ma służyć wskazaniu optymalnych rozwiązań w zakresie zaopatrzenia budynków w energię oraz uczulić inwestorów i projektantów na zagadnienia związane z wyborem właściwego systemu technicznego, co często jest pomijane na etapie projektowania budynku, natomiast ma niebagatelny wpływ na koszty użytkowania budynku w trakcie jego cyklu życia.

Wprowadzona regulacja wraz z pozostałymi aktami prawnymi transponującymi postanowienia dyrektywy 2010/31/UE, ma wpływać na racjonalność gospodarowania energią w budynkach oraz przyczyniać się do stosowania rozwiązań alternatywnych (z udziałem energii odnawialnej) tam, gdzie ma to ekonomiczne, techniczne i środowiskowe uzasadnienie, przy zagwarantowaniu odpowiedniej jakości środowiska wewnątrz budynku.


Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego

Źródło:
http://www.mirt.gov.pl

Wróć do spisu treści